Programy zdrowotne dla przyszłych mam i dzieci

opublikowano: 18 listopada 2013 - 14:46, admin

Miasto Stołeczne Warszawa finansuje szóstą już edycję „Szkoły rodzenia” – programu skierowanego do przyszłych rodziców. Na zajęciach młodzi rodzice poznają zagadnienia związane z przebiegiem ciąży, porodem i pielęgnacją noworodka. W bezpłatnych kursach udział wziąć mogą mieszkanki naszego miasta płacące podatki w Warszawie, albo zameldowane na stałe lub czasowo, a także podopieczne domów matki i dziecka finansowane przez miasto.

Programy zdrowotne dla przyszłych mam i dzieci

„Szkoła rodzenia” to program, który od wielu lat wspiera młodych rodziców w Warszawie (pierwsza edycja rozpoczęła się w 2005 r.). Na jego realizację miasto przeznacza rocznie ok. 4,5 mln zł. Kwota ta zabezpiecza potrzeby edukacji przedporodowej dla wszystkich przyszłych matek w stolicy. Zajęcia prowadzone są w przeszło sześćdziesięciu lokalizacjach na terenie całej Warszawy.

Ciąża i poród stanowią wyzwanie dla organizmu kobiety. Jest to okres, do którego trzeba się starannie przygotować. W tym czasie kobieta potrzebuje wsparcia i porad, mających rozwiać jej ewentualne wątpliwości.
Obecnie istnieją dużo lepsze warunki do tego, aby narodziny dziecka i czas poprzedzający to wydarzenie sprzyjał budowaniu rodzinnych relacji, w których zarówno matka jak i ojciec mają swoją ważną rolę do odegrania.

Korzystnym uzupełnieniem opieki przedporodowej jest szkoła rodzenia. Zajęcia obejmują większość problemów dotyczących ciąży, porodu i połogu. Promowane są zachowania sprzyjające zdrowiu matki, dziecka i rodziny. Zaleca się, aby uczestniczyli w nich oboje rodzice. Sprzyja to pogłębianiu i wzbogacaniu związku między nimi oraz dobrze służy rozwijaniu partnerstwa. Szkoły rodzenia są prowadzone przez wykwalifikowany personel. Zajęcia, najczęściej grupowe, obejmują zarówno wykłady jak i ćwiczenia warsztatowe. Przyszła mama może w czasie kilkunastu godzin zajęć (odbywających się raz lub dwa razy w tygodniu) uzupełnić informacje o metodach radzenia sobie z dolegliwościami ciążowymi, w jaki sposób najlepiej współpracować z położną w czasie porodu. Zajęcia obejmują także naukę pielęgnacji noworodka i techniki karmienia piersią. Zajęcia i ćwiczenia warsztatowe mają na celu zapoznanie przyszłej mamy z technikami relaksacyjnymi i oddechowymi przydatnymi w czasie porodu. Uczestniczka zajęć pozna także ćwiczenia gimnastyczne, tak przygotowane, aby nie zaszkodziły przyszłej mamie i jej dziecku, a zapewniły sprawność fizyczną i komfort życia. Dużo uwagi poświęca się także problemom psychologicznym i emocjonalnym w ciąży i po urodzeniu dziecka.

Bieżąca edycja programu rozpoczęła się na początku 2017 i potrwa do grudnia 2019 r. Do programu najlepiej zapisać się odpowiednio wcześniej, tak aby udział w zajęciach rozpocząć na przełomie drugiego i trzeciego trymestru ciąży.

WYKAZ PLACÓWEK
    (plik: wykaz_edu.pdf, rozmiar pliku: 414 KB)