Warszawa Rodzinna

Warszawa Rodzinna

Urzędy przyjazne rodzinie

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: 18 listopada 2013 - 14:27, admin

Urząd to miejsce dorosłych. Dorośli jednak często są zmuszeni zabierać tutaj swoje Maluchy.

Kącik malucha fot. Kącik malucha

Miasto w urzędach dzielnic stworzyło miejsca dla dzieci i kobiet karmiących – różnego rodzaju ułatwienia dla rodziców przychodzących do urzędu z małymi dziećmi (przewijaki, kąciki zabaw dla dzieci, miejsce do karmienia dzieci, pierwszeństwo dla kobiet w ciąży i rodziców z dziećmi).

Poniżej przedstawiamy Państwu listę miejsc (urzędów) przyjaznych rodzicom z dziećmi:

Urząd Dzielnicy Bemowo ul. Powstańców Śląskich 70, www.bemowo.waw.pl
Można tu skorzystać z punktu przewijania niemowląt, a starsze dziecko może zająć się zabawą w kąciku dla dzieci, gdzie znajdzie klocki, układanki, stolik do rysowania wyposażony w kredki, papier i kolorowanki. Są tu pufy do siedzenia dla najmłodszych, stolik , tablica na której dzieci mogą rysować, dwie huśtawki. Parter jest dostępny dla wózków poprzez wygodny podjazd dla wózków od strony parkingu. Na parterze Ratusza znajdują się również szerokie dwie windy z rozsuwanymi drzwiami, dostosowane m.in. do komunikacji osób z wózkami dziecięcymi. Rodzice z małymi dziećmi mogą skorzystać z obszernej toalety dla osób niepełnosprawnych mieszczącej się na parterze urzędu. Internetowa możliwość rezerwacji numerków na konkretną godzinę wizyty w urzędzie. Rodzice z dziećmi na ręku, jak również kobiety w ciąży obsługiwani są poza kolejnością.

Urząd Dzielnicy Białołęka ul. Modlińska 197, www.bialoleka.waw.pl
Matki z dziećmi i kobiety w ciąży są obsługiwane poza kolejnością. Dla dzieci jest kącik z kredkami i klockami. W łazience dla osób niepełnosprawnych można skorzystać z przewijaka. Parter jest dostępny dla wózków poprzez podjazd dla niepełnosprawnych, piętra wyższe poprzez windę.

Urząd Dzielnicy Bielany ul. S. Żeromskiego 29, www.bielany.waw.pl
Dla opiekunów z dziećmi przewidywane są następujące rozwiązania: jest kącik zabaw dla dzieci wyposażony w stolik, krzesełka oraz kredki, kolorowanki i klocki. Pokój dla matek karmiących, a w nim przewijak. Szeroka winda umożliwia przejazd z wózkiem na wszystkie piętra urzędu. Są podjazdy dla wózków. W urzędzie znajduje się oddzielna toaleta dla osób niepełnosprawnych, w której rodzice z małymi dziećmi i z wózkami mogą swobodnie się poruszać. Można też umówić się na konkretną godzinę na wizytę w urzędzie. Osoby z małymi dziećmi i kobiety z widoczną ciążą obsługiwani są poza kolejnością. Na terenie urzędu ma swoje pomieszczenia stowarzyszenie mam „Mamy czas”. 

Urząd Dzielnicy Mokotów ul. Rakowiecka 25/27, www.mokotow.waw.pl
Parter jest dostępny dla wózków poprzez podjazd dla niepełnosprawnych. Rodzice mogą skorzystać z przewijaka, a mamy nakarmić dziecko w pokoju socjalnym. Opiekunowie małych dzieci i kobiety w ciąży są obsługiwani poza kolejnością. Dla dzieci jest stolik z kredkami i kolorowankami. 

Urząd Dzielnicy Ochota ul. Grójecka 17a, www.urzadochota.waw.pl
Dzięki automatycznie otwieranym drzwiom wejściowym, podjazdom i windom można swobodnie poruszać się po urzędzie z wózkiem. Przygotowano pokój, który jest udostępniany matkom karmiącym. W oddzielnej toalecie dla osób niepełnosprawnych można skorzystać z przewijaka. Rodzice z małymi dziećmi i kobiety w ciąży mogą otrzymać numerek priorytetowy i zostać obsłużeni poza kolejnością lub umówić się poprzez stronę internetową na wizytę o określonej godzinie. Dla dzieci zorganizowano kącik z kredkami, kolorowankami, książeczkami i układankami, a w przypadku długiego załatwiania sprawy dzieci towarzyszące rodzicom otrzymują kredki i kartki na stanowisku. 

Urząd Dzielnicy Praga Południe ul. Grochowska 274, www.pragapld.waw.pl
W urzędzie są dogodne podjazdy dla wózków oraz windy. Rodzice małych dzieci obsługiwani są w pierwszej kolejności. Mali mieszkańcy mogą skorzystać z kącika wyposażonego w wykładzinę podłogową, fotel obrotowy, stolik dziecięcy, krzesełka, aplikacje naścienne, kredki, temperówki, książeczki do kolorowania, pluszaki. Dostępny jest też wyodrębniony  pokój dla rodziców, gdzie można malucha nakarmić i przewinąć na przystosowanym przewijaku. Pokój jest udekorowany aplikacjami naściennymi, wyposażony w umywalkę, a na prośbę rodzica wydawane są pieluchy.

Urząd Dzielnicy Praga Północ ul. Ks. I. Kłopotowskiego 15, www.praga-pn.waw.pl
W budynku na parterze znajduje się kącik zabaw dla dzieci ze stolikiem i krzesełkami, wyposażony w zabawki, kredki i malowanki. Udostępnione jest pomieszczenie z przewijakiem oraz pokój dla matki i dziecka, w którym można dziecko nakarmić. Przy wejściu do budynku znajduje się podjazd i automatyczne drzwi ułatwiające wjeżdżanie wózkami. Windy przystosowane są do przewożenia wózków. Rodzice małych dzieci i kobiety w ciąży dostają numerki priorytetowe. Można też umówić się na wizytę w Urzędzie, na konkretną godzinę.

Urząd Dzielnicy Rembertów al. Gen. A. Chruściela „Montera” 28, www.rembertow.waw.pl
W budynku znajdują się: winda, podjazd dla wózków, kącik zabaw z pluszakami, zabawkami edukacyjnymi, kredkami i kartkami . W toalecie dla niepełnosprawnych znajduje się przewijak.  W przylegającym do urzędu parku urządzono ogrodzony placyk zabaw dla dzieci, ze zjeżdżalnią, urządzeniem do wspinania „fort”, „walec”, piaskownicą, karuzelą, ławką dla młodzieży, podwójną huśtawką wagową i bujakiem na sprężynie. Rodzice małych dzieci i kobiety w ciąży obsługiwani są poza kolejnością. Na życzenie matek karmiących udostępniany jest oddzielny pokój.

Urząd Dzielnicy Śródmieście ul. Nowogrodzka 43, www.srodmiescie.warszawa.pl
Urząd został w pełni przystosowany do potrzeb młodych rodziców: ma podjazdy, windy, rozsuwane drzwi, przewijak w toalecie, pokój laktacyjny i specjalny kącik zabaw dla dzieci w Wydziale Obsługi Mieszkańców. Rodzice z małymi dziećmi obsługiwani są poza kolejnością. 

Urząd Dzielnicy Targówek ul. L. Kondratowicza 20, www.targowek.waw.pl
W budynku na parterze znajduje się kącik zabaw dla dzieci, rodzicom z małymi dziećmi przysługują priorytetowe numerki. Urząd jest wyposażony w podjazdy i windy dla wózków, przewijak. Można też umówić się na konkretną godzinę na wizytę w urzędzie. 

Urząd Dzielnicy Ursus pl. Czerwca 1976r. nr 1, www.ursus.warszawa.pl
W budynku na znajduje się pomieszczenie dla matek karmiących, miejsce do przewijania niemowląt oraz kącik zabaw dla dzieci ze stolikiem i krzesełkami, wyposażony w zabawki, kredki i malowanki. Drzwi wejściowe do urzędu są automatyczne, co ułatwia wchodzenie i wychodzenie. Budynek wyposażony jest także w platformę wjazdową dla wózków. Rodzice z małymi dziećmi i kobiety w ciąży obsługiwani są poza kolejnością. Można też umówić się na konkretną godzinę na wizytę w urzędzie. 

Urząd Dzielnicy Ursynów al. Komisji Edukacji Narodowej 61 www.ursynow.waw.pl
W budynku Urzędu (na parterze i na pierwszym piętrze) znajdują się dwa kąciki zabaw dla dzieci ze stolikami i krzesełkami, wyposażone w zabawki, kredki i malowanki. Na parterze matki z dziećmi mogą skorzystać z pomieszczenia do karmienia niemowląt oraz przewijaka usytuowanego w przestronnej łazience. W poczekalni Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego Dzielnicy Ursynów przy ul. Dereniowa znajduje się kącik zabaw dla dzieci wyposażony w gry edukacyjne, klocki, kredki, książki, tablicę do rysowania, maskotki, stolik z krzesełkami. Ponadto gabinet psychologa dziecięcego przeznaczony do pracy z małoletnim klientem wyposażono w sposób w sposób umożliwiający konsultantowi pracę poprzez różne formy plastyczne o charakterze projekcyjnym, zabawę, dramę. Osobom z dziećmi do lat 3 oraz kobietom w ciąży wydawane są w informacji WOM numerki priorytetowe do załatwiania spraw. Wizytę w Urzędzie można także umówić przez Internet. Drzwi do budynku Urzędu usytuowanego na poziomie gruntu (nie ma bariery architektonicznej w postaci schodów) rozsuwają się automatycznie co ułatwia wchodzenie i wychodzenie z wózkami dziecięcymi zarówno od ulicy Al. Komisji Edukacji Narodowej jak i od parkingu. Przestronne windy umożliwiają wjazd wózkami dziecięcymi na wyższe kondygnacje.

Urząd Dzielnicy Wawer ul. Żegańska 1, www.wawer.warszawa.pl
Rodzice z małymi dziećmi obsługiwani są poza kolejnością. Na terenie sali obsługi interesantów znajduje się kącik malucha, w którym dzieci mogą spędzać czas na zabawie. Wyposażony jest w stolik i krzesełka, kredki, zabawki pluszowe.  Istnieje  również pokój dla matki i dziecka, w którym można dziecko przewinąć (dostęp do umywalki), nakarmić (fotel dla matki karmiącej, fotelik dla dziecka), przebrać. Na maluchy w informacji często czeka drobiazg – lizak lub balon. Jedne z drzwi wejściowych do urzędu są automatyczne, co ułatwia wchodzenie i wychodzenie osób niepełnosprawnych oraz z wózkami dziecięcymi. Można umówić się na konkretną godzinę na wizytę w urzędzie. Droga z parkingu ze zniwelowanymi krawężnikami. Nowa, nowoczesna winda, podjazd dla niepełnosprawnych na zewnątrz. 

Urząd Dzielnicy Wesoła ul. Władysława Raczkiewicza 33, www.wesola.waw.pl
W holu urzędu znajduje się kącik zabaw dla dzieci wyposażony w stolik i krzesełka oraz kredki, kolorowanki, klocki. Na maluchy w informacji często czeka drobiazg – lizak lub balon. Droga z parkingu oraz z przystanków autobusowych ze zniwelowanymi krawężnikami, wejście do budynku bez schodów, otwierane automatycznie drzwi wejściowe, wewnątrz budynku winda. W urzędzie znajduje się oddzielna toaleta dla niepełnosprawnych, w której rodzice z małymi dziećmi i z wózkami mogą swobodnie się poruszać oraz bezpiecznie przewinąć dziecko. Wydzielone zostało również pomieszczenie dla matki karmiącej, przy którym znajduje się dystrybutor z wodą.  Fundacja „Ma Ma” uznała Urząd Dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy za „Miejsce przyjazne rodzicom i dzieciom".

Urząd Dzielnicy Wilanów ul. Franciszka Klimczaka 2,  www.wilanow.pl

Budynki Urzędu Dzielnicy Wilanów przy ul. F. Klimczaka 2 i 4 są wyposażone w windy osobowe, wejście na parter odbywa się bezpośrednio z zewnątrz bez schodów. Na parterze budynku przy ul. F. Klimczaka 2 znajduje się przestronny Pokój dla Matki i Dziecka wyposażony w umywalkę, przewijak, gniazdko elektryczne oraz fotelik dla dziecka. W przestrzeni WOM znajdują się dwa kąciki dla dzieci wyposażone w krzesełka, stoliki, kredki, papier i kolorowanki. Ponadto wszystkie osoby z małymi dziećmi, które odwiedzają Urząd są obsługiwane poza kolejnością. Istnieje możliwość umówienia się na wizytę na konkretną godzinę w każdej kategorii spraw obsługiwanych w WOM.

Urząd Dzielnicy Włochy al. Krakowska 257, www.ud-wlochy.waw.pl
W urzędzie jest kącik dla dzieci z kredkami, klockami, zabawkami oraz pokój dla matki z dzieckiem, a w nim przewijak i miejsce do karmienia. Zainstalowano przewijak w jednej z toalet w WOM. W budynku znajdują się dwie windy przystosowane dla rodziców z dziećmi w wózkach (z podjazdami).

Urząd Dzielnicy Wola al. Solidarności 90, www.wola.waw.pl
W urzędzie jest kącik wyposażony w kredki i papier do rysowania, drewniane zabawki, oddzielną toaletę dla niepełnosprawnych, w której rodzice z małymi dziećmi i z wózkami mogą swobodnie się poruszać oraz przewinąć dziecko. W Urzędzie zorganizowano także przytulny pokoik dla matek karmiących z dyskretnym oświetleniem wyposażony w fotel, stoliczek i chustę oraz podajnik z jednorazowymi ręcznikami. W pobliżu dostępna jest toaleta z przewijakiem, w której rodzice z dziećmi i z wózkami mogą swobodnie poruszać się. Szeroka winda umożliwia przejazd z wózkiem na wszystkie piętra urzędu. W budynku przy ul. Syreny 18 (Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia) dla opiekunów z dziećmi udostępniono przestrzeń podzieloną na dwa sektory. Jest tu kącik zabaw wyposażony w kredki, kolorowanki, zabawki i książeczki umeblowany dziecięcymi kolorowymi mebelkami oraz wydzielone parawanem dyskretne miejsce dla kobiet karmiących. Znajdują się tu 2 przewijaki oraz zabezpieczenie sanitarne. Obsługa interesantów odbywa się na parterze, a niewielkie wzniesienie niweluje podjazd. W Urzędzie Dzielnicy Wola opiekunowie małych dzieci mają możliwość umówienia wizyty przez Internet na konkretny dzień i godzinę.

Urząd Dzielnicy Żoliborz ul. J. Słowackiego 6/8 , www.zoliborz.org.pl
Są dogodne podjazdy dla wózków, drzwi na salę obsługi otwierają się automatycznie. Jest kącik zabaw dla dzieci wyposażony w stolik i krzesełka oraz kredki, kolorowanki, klocki. W urzędzie znajduje się oddzielna toaleta dla niepełnosprawnych, w której rodzice z małymi dziećmi mogą bezpiecznie przewinąć dziecko. Dodatkowo w budynku znajduje się pokój dla matek karmiących. Osoby uprzywilejowane, w tym rodzice z małymi dziećmi, są przez pracowników zapraszani do stanowiska poza kolejnością.